Światowy ruch „Bieg z Pochodnią Strzegących Prawa na rzecz Olimpiad Specjalnych” (The Law Enforcement Torch Run for Special Olympics) zrodził się na początku lat osiemdziesiątych ubiegłego stulecia. Wtedy to w 1981 roku Richard La Munyon szef policji w mieście Wichita, stan Kansas, USA zorganizował pierwszy w historii tego ruchu bieg z pochodnią płonącą „Ogniem Nadziei”. Miał on za zadanie zwrócenie uwagi na problem istnienia w społeczeństwie osób niepełnosprawnych intelektualnie oraz finansowo wesprzeć stowarzyszenie sportowe Olimpiady Specjalne zajmujące się na co dzień wspomnianymi osobami mieszkającymi w stanie Kansas. Po trzech latach, obfitujących w pełne sukcesu biegi z pochodnią, szef La Munyon przedstawił swój pomysł Międzynarodowemu Stowarzyszeniu Szefów Policji (IACP), które entuzjastycznie go zaakceptowało i udzieliło daleko idącego poparcia w promowaniu go na terenie całych Stanów i wszystkich krajów świata, których szefowie policji są członkami tego Stowarzyszenia. Efektem tego jest fakt, iż od wielu już lat narodowe, policyjne organizacje „Bieg z Pochodnią…” działają w 55 krajach na wszystkich kontynentach naszego globu.

Polska policja, pomimo tego, że jej Komendant Główny nie jest członkiem tego Stowarzyszenia (IACP), od ponad dwudziestu lat uczestniczy w tym światowym ruchu, a jej przedstawiciel jest członkiem jego władz.

Pierwszy bieg z pochodnią płonącą „Ogniem Nadziei” po Polsce został zorganizowany w maju 1993 roku. Od tamtej pory do dnia dzisiejszego zorganizowaliśmy już 31 biegów z pochodnią, z czego ponad połowa to biegi z udziałem przedstawicieli zagranicznych policji. Ostatni zaś, odbył się w sierpniu tego roku, a jego trasa wiodła po województwie kujawsko – pomorskim.

Przez pierwsze kilka lat biegi odbywały dwa razy do roku poprzedzając letnie i zimowe Igrzyska Olimpiad Specjalnych. Sytuacja ta zmieniła się w roku 1998, kiedy to ze względów ekonomicznych zaczęto organizować Igrzyska Olimpiad Specjalnych raz w roku, na przemian zima/lato.

Godnym podkreślenia jest fakt, iż od 2001 roku pełnoprawnymi członkami biegów z pochodnią są specjalni sportowcy. W tym roku byli nimi reprezentanci regionalnego oddziału Olimpiad Specjalnych – Polska Kujawsko – Pomorskie.

9 lutego 2000 r. w czasie prywatnej audiencji w Watykanie, Papież Jan Paweł II poświęcił Ogień Olimpijski, od którego zapalony został Znicz Olimpijski podczas Ceremonii Otwarcia V Ogólnopolskich Zimowych Igrzysk Olimpiad Specjalnych. W skład delegacji obecnej u Ojca Świętego weszli: Katarzyna Frank Niemczycka – prezes Olimpiad Specjalnych Polska, Teresa Starmach – prezes Oddziału Regionalnego Olimpiad Specjalnych Małopolska i wiceprezydent Krakowa, nadinsp. Jan Michna – Komendant Główny Policji i honorowy przewodniczący organizacji „Bieg z Pochodnią…”, Wojciech Czech – Specjalny Olimpijczyk, mł. insp. Jacek Hachulski – przewodniczący organizacji „Bieg z Pochodnią…” oraz mł. insp. Stanisław Bodecki – przewodniczący Małopolskiego Koła organizacji „Bieg z Pochodnią…”.

Chief Richard LaMunyon założyciel światowego policyjnego ruchu Torch Run. Honorowy przewodniczący władz tego ruchu.

Chief R. LaMunyon założyciel światowego policyjnego ruchu Torch Run. Honorowy przewodniczący władz tego ruchu.

mł. insp. Jacek Hachulski współzałożyciel, przewodniczący polskiego Torch Run

mł. insp. Jacek Hachulski współzałożyciel, przewodniczący polskiego Torch Run’u. Przewodniczący komisji d/s Olimpiad Specjalnych ZG NSZZ Policjantów.

Niosący pochodnię płonącą „Ogniem Nadziei” Jeżyk jest naszą maskotką od początku naszych działań.